Jdi na obsah Jdi na menu
 


V prvních květnových dnech roku 1945 se rozlétla celým světem zpráva, na kterou čekaly miliony lidí. Podle ní jeden z největších masových zločinců všech dob, vůdce německého národa a říšský kancléř Adolf Hitler, byl konečně mrtev.

 http://www.firstworldwar.com/features/graphics/hitler_fuhrer.jpg

Podle většiny svědků  podzemního bunkru říšského kancléřství se Hitler zastřelil, nebo se nechal zastřelit.

Podle jiných se otrávil pilulkou cyankáli.

Svědkové kteří nakonec stanuli před norimberským soudem, který nad nimi vynesl spravedlivé ortely. A všichni byly přesvědčeni o tom, že Hitler nežije, neboť právě on nemohl čekat od vítězů žádnou milost.

Později do oficiální zprávy o Hitlerově smrti začaly pronikat první trhliny. Sílily spekulace o tom, že se nacistický vůdce přece jenom zachránil.

Bylo na tom něco pravdy?

 

1) Psychologické motivy

 

O Hitlerovi je známo, že byl nejenom megaloman a hysterik, ale ve svojí podstatě i zbabělec. Když na něj byl v roce 1944 spáchán skupinou nespokojených důstojníků nezdařený atentát, Hitler smrti unikl jenom zázrakem.

Přes pár oděrek, pohmožděné rameno a prasklé ušní bubínky, utrpěl především těžký psychický šok.

Od této chvíle se násilného odstranění bál ještě více,než kdykoliv před tím. Pro každé jídlo, které měl naservírované, měl speciální ochutnávače, jeho osobní lékař byl neustále v pohotovosti.

 

Stal se také více podezřívavým a s takřka maniakální důsledností neustále pátral po zrádcích ve svém nejbližším okolí. Zbavil se dokonce i Himmlera. Jeho psychický stav se stále zhoršoval. Výbuchy vzteku střídaly deprese jelikož tušil, že jeho dny jsou sečteny.

 

Byla snad jeho sebevražda důsledkem jednoho ze záchvatů jeho deprese?

 

Po čase se zjistilo že z bunkru dokázal utéct Bormann, tentýž bormann který z Hitlerova pokoje odnášel mrtvé tělo Evy Braunové. Odtud se také jeví spekulace o Hitlerově přežití.

 

Přežil-li Bormann stejně tak mohl přežít Hitler.

 

V 60. letech izraelská tajná služba Mossat zveřejnila informaci, že podle jejich poznatků žije Bormann Jížní Americe.

 

Později se přišlo na to že Bormann ve snaze uniknou z bunkru obrněným vozem, zemřel při výbuchu ruské protitankové střely.

 

Fakte je, že vzhledem k horšícímu se zdravotního stavu by se Hitler nedožil příliš vysokého věku. Vše nasvědčuje tomu, že Hitler na sklonku války skutečně zahynul. Zda to bylo v jeho bunkru, nebo až na cestě do bezpečí, to nejsou historikové schopni říci až do dnes

http://www.ns-archiv.de/krieg/zukunft/bormann.jpg- Martin Borman